Shailesh Vara MP Visits Arthur Mellows Village College

Presentation Evening 2015

On Thursday 27 March, Arthur Mellows Village College held its annual Presentation Evening, during which certificates and awards were presented to a representative number of students, indicative of real success achieved at all levels.  It is a tradition that such successes have become an established expectation at Arthur Mellows.

Our guest speaker this year was the local Member of Parliament, Shailesh Vara.  The College was extremely pleased that Shailesh found time in his busy pre-election schedule to be the Guest Speaker at this event.

Academic results for the College are only one indication of success.  In other areas, particularly sporting and cultural, many individuals and groups of students have been involved at all levels.  The evening celebrated success in all areas with a large number of awards being presented.  Mike Sandeman, Head of College, said “The evening was very enjoyable and a chance to catch up with students and to hear about the next step in their career path which in many cases is at university.  I had much pleasure in offering my congratulations to all students collecting certificates and awards and hope that this Presentation will not only be a true celebration of their achievement but an indication of future success.

Presentation Evening Award Winners:

Outstanding Achievement Award in BTEC Business

Chloe

Templeman

Outstanding Achievement Award in Business

Ellie

Jaggard

Outstanding Achievement Award in Economics

Ellen

Worship

Outstanding Achievement Award in English Language and Literature

Amber

Jeffery

Outstanding Achievement Award in English Language

Katie

Nelson

Outstanding Achievement Award in English Literature

Sophie

Hall

Outstanding Achievement Award in Mathematics

Joshua

Snape

Outstanding Achievement Award in Further Mathematics

Hebe

Walton

Outstanding Achievement Award in Chemistry

Mark

Longland

Outstanding Achievement Award in Physics

Christopher

Formby

Outstanding Achievement Award in Biology

Georgia

Lindley

Outstanding Achievement Award in History

Kieran

Barnes

The Duncan Fleet Duke of Edinburgh Award

Ellie

Jaggard

Outstanding Achievement Award in Geography

Emma

Watts

Outstanding Achievement Award in Philosophy and Ethics

Jennifer

Thorpe

Outstanding Achievement Award in General Studies

Amber

Jeffery

Outstanding Achievement Award in Travel and Tourism

Ellie

Baker

Outstanding Achievement Award in Modern Foreign Languages

Jack

Yule

The Neil Pengilley Award for Sport

Shannon

Ruff

Outstanding Achievement Award in Psychology

Natalie

Buckle

Outstanding Achievement Award in Media Studies

Rory

Mackenzie

Outstanding Achievement Award in ICT

Lewis

Smith

Outstanding Achievement Award in Sociology

Barnabas

Gombah

Outstanding Achievement Award in Health and Social Care

Jodie

Popple

The Paula Whitfield Award for contributions to Drama

Joseph

Giggs

Karen Gribble Award for Art

Katherine

Gill

Outstanding Achievement Award in Textiles (Art)

Bethany

Barnes

Outstanding Achievement Award in Technology - Graphics

Joshua

Snape

Outstanding Achievement Award in Technology - Resistant Materials

Connor

Round

Outstanding Achievement Award in Extended Project Qualification

Jennifer

Thorpe

Outstanding Achievement Award in Music

Emily

Newcombe

Higher Sports Leader Award

Dylan

Cliffe

Higher Sports Leader Award

Chloe

Cooper

Higher Sports Leader Award

Sophie

Gwilliam

Higher Sports Leader Award

Emily

Leverton

Higher Sports Leader Award

Harry

Oakley

Higher Sports Leader Award

Daniel

Richardson

Governors' Award for Best GCSE Results

Daisy

Malton

Outstanding Progress Award

Dalton

Smith

Head Boy Award

Ashwin

Pathiyath

Head Girl Award

Katie

Barnard

Gallery of Photographs from the Evening